Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na założeniu, że to jak każdy człowiek postrzega świat, myśli o nim i przeżywa emocje wpływa na jego zachowanie, decyduje o tym co robi i jak sobie radzi. Stąd zmiany jakie zachodzą w trakcie terapii w myśleniu, zachowaniu i przeżywaniu emocji w różnych zdefiniowanych przez psychologie i psychiatrię problemach umożliwia lepsze radzenie sobie i poczucie zdrowia.
Moja rola jako terapeuty przypomina częściej trenera lub cocha pomagającego znaleźć najlepsze sposoby na nauczenie się jak sobie radzić by czuć sie lepiej. Ważne jest doprowadzenie do momentu, gdy techniki te będą mogły być potem samodzielnie stosowane by podtrzymywać efekty terapeutyczne.
Terapii podjąć sie może każda osoba zmagająca się z jakimś problemem osobistym i szukająca z niego wyjścia, gotowa uczyć się i sprawdzać co dla niej będzie pomocne.Uważam, że każdy człowiek najlepiej zna samego siebie i może zostać specjalistą od radzenia sobie ze sobą i ze swoimi problemami.
Podejście w którym pracuje, to terapia której skuteczność oparta została na dowodach empirycznych. Oznacza to, że stosowane techniki były sprawdzane pod kątem zasadności zastosowania w różnych problemach psychicznych i wybrano wśród nich te, które okazały się skuteczne.
Rozkładając przytłaczające problemy na mniejsze składniki, terapia pozwala je rozwikłać. Dzięki temu łatwiej zrozumieć, w jaki sposób są powiązane i jak wpływają na człowieka. Wyróżnia się następujące elementy:
-
Sytuacja – problem, wydarzenie, lub skomplikowane warunki
Wynikają z tego:
-
Myśli
-
Uczucia
-
Odczucia fizyczne
-
Działania
Każdy z powyższych elementów ma wpływ na pozostałe. Nasze myśli na temat danego problemu wpływają na to, jak się czujemy fizycznie i emocjonalnie. Mogą one również zmienić nasze działania w tym zakresie.
Terapia CBT pomaga przerwać błędne koło negatywnych myśli, odczuć i zachowań. Zrozumienie poszczególnych elementów w łańcuchu reakcji pozwala je zmienić, co z kolei zmienia nasze odczucia. Celem terapii jest doprowadzenie pacjenta do momentu, gdy jest on w stanie „zrobić to sam” i wypracować własne metody radzenia sobie z danym problemem.